Dodano:16 Oct 2010 16:39
Elana Toruń - Zawisza Bydgoszcz 1:0 (0:0)

1:0 Mania (90)

Elana: Penkovets - Zamiatowski, Sobolewski, Świderek, Wróbel Zaremski, Mądrzejewski (78, Dreszler), Młodzieniak, Patora - Onyekachi (83; Mania, żk), Ikeanacho (66, Skonieczka).

Przez niemal 90 minut meczu Elany z Zawiszą wszystko wskazywało na to, że tradycyjnie skończy się remisem. Ale... wkroczył do akcji Grzegorz Mania.

Rezerwowy napastnik Elany czekał 82 minuty, zanim trener Durda dał mu szansę gry. Osiem minut później, w zamieszaniu na polu karnym, sprytnie wyskoczył do dośrodkowania Adama Młodzieniaka z rzutu rożnego i strzałem głową zdobył decydującego gola.
- Żaden bohater ze mnie. Ale gol na pewno cieszy, zwłaszcza z Zawiszą - stwierdził Grzegorz Mania.
Elana pokonała Zawiszę 1:0 i została... umownym jesiennym mistrzem województwa, bo wcześniej wygrała u siebie z Olimpią 2:1.
Zanim jednak doszło do szczęśliwego zakończenia, wszystko wskazywało na to, że znów w Toruniu będzie remis. Można było odnieść wrażenie, iż obie ekipy wyszły z założenia, że trzeba przede wszystkim tego meczu nie przegrać, bo byłby wstyd przed kibicami, działaczami i... władzami obu miast, bo przecież obie spółki są głównie utrzymywane przez władze Torunia i Bydgoszczy. A tu wybory niedługo...
Nerwy były tak duże, że aż zgubił się klucz od szatni Elany i zawodnicy po rozruchu długo nie mogli wejść do niej na przedmeczową, ostatnią odprawę. Piłkarze trochę poprzeklinali, ale nie wytrąciło to ich z rytmu.
Nie można odmówić jednym i drugim waleczności, dużo gorzej było z efektywnością. Dość powiedzieć, że pierwsza interwencja golkipera po strzale na bramkę miała miejsce w 36. min, gdy zdecydował się na uderzenie Piotr Wasikowski. Nazar Penkovets nie miał jednak kłopotów ze złapaniem futbolówki. Z kolei po drugiej stronie boiska Daniel Onyekachi nie trafił z czterech metrów do pustej bramki.
W drugiej połowie nic się nie zmieniło. Mecz nadal był wyrównany, jednak bez fajerwerków w polu karnym jednych i drugich. Gorąco zrobiło się przez chwilę po dobrej akcji Młodzieniaka (69. min.), ale torunianin trafił, niestety, tylko w poprzeczkę.
Gdy wydawało się, że mecz skończy się bezbramkowym remisem, do akcji wkroczył wspomniany Mania i zapewnił gospodarzom cenne zwycięstwo. Radość w szeregach "elanowców" była ogromna, ale trudno się temu dziwić.
- Na grę można oczywiście zawsze narzekać, ale wynik jest rewelacyjny - podsumował prezes Elany Artur Żbikowski.
- Był to mecz walki i mogę jedynie pogratulować rywalom - stwierdził bydgoszczanin Paweł Kanik. - Oddala nam się cel, który mieliśmy na początku sezonu.
Dodajmy, że na trybunach zasiadło około 2,5 tys. widzów. Kibice obu zespołów zachowywali się wzorowo, "elanowcy" postarali się o efektowną oprawę.
Piotr Bednarczyk
Zródło: "Nowości"

Inne wyniki:
Polonia Słubice - Bałtyk Gdynia 2:1 (0:0)
Górnik Wałbrzych - Chojniczanka Chojnice 1:1 (1:0)
Czarni Żagań - Olimpia Grudziądz 0:1 (0:1)
Tur Turek - Lechia Zielona Góra 3:1 (2:1)
Nielba Wągrowiec - Jarota Jarocin 0:0
GKS Tychy - Polonia Nowy Tomyśl 8:0 (4:0)
Miedź Legnica - Ruch Zdzieszowice 2:0 (0:0)
Raków Częstochowa - Zagłębie Sosnowiec 1:2 (0:0)

Kibice:
Nas na derbach w młynie ponad 1000, z nami delegacje wszystkich zgód, najwięcej Jezioraka Iława (20). W pierwszej połowie prezentujemy oprawę, najpierw na płocie wieszamy trans "Kibole Elany prezentują..." a chwilę później kolejny "Football Culture" i w tym czasie do góry idzie mała sektorówka + pasy materiału + flagi na kijach. Nasz doping (bez obustronnych bluzg i spinek) dobry choć mógł być lepszy (po bramce w młynie i na krytej - szał). Co do Zawiszy to opiszą się sami, ale pokazali się (liczba, doping) najsłabiej od kilku lat. Ogólnie derby pod każdym względem dla Elany! Pozdro dla obecnych i podziękowania dla zgód za wsparcie.