Dodano:05 Jun 2009 23:52
Elana Toruń - Kotwica Kołobrzeg 1:0 (1:0)
1:0 A. Czarnecki (6)

Elana: Kryszak - Kowalczyk, Świderek, Kowalski, Pilarski - Goździk (71, Wieczyński), Czarnecki, Atanacković (żk; 82, Bilski), Młodzieniak, Rackiewicz - Verstak (57, Grube)

Bramka Arkadiusza Czarneckiego zapewniła torunianom drugoligowy byt. Elana pokonała w piątek Kotwicę Kołobrzeg 1:0 i sezon 2008/09 w II lidze zachodniej ukończyła na 8. miejscu.

- Mimo ogromnych kłopotów organizacyjnych w końcówce sezonu utrzymaliśmy dla Torunia II ligę - mówił po meczu, wyraźnie zadowolony, trener Wiesław Borończyk. - Ale nie wiadomo, co będzie dalej.
Teraz działacze
Trudno się nie zgodzić z tymi słowami. Piłkarze i sztab szkoleniowy zrobili to, co do nich należało. Teraz już tylko od działaczy będzie zależało, czy torunianie w nowym sezonie nadal będą grali w II lidze.
Piątkowy mecz rozpoczął się od ataków gości. Torunianie po raz pierwszy połowę boiska przekroczyli w 6. min. I ta ich pierwsza akcja zakończyła się zwycięskim golem. Nieatakowany przez rywali Czarnecki pobiegł z piłką w kierunku bramki gości i strzałem z 20 metrów umieścił futbolówkę, która odbiła się jeszcze od słupka, w siatce.
Przez kolejne minuty częściej w posiadaniu piłki byli goście. Dwukrotnie "zakotłowało" się toruńskim polu karnym, ale najpierw Józef Misztal strzelił niecelnie, a później uderzenie Pawła Pytlarza obronił nasz golkiper. Tuż przed przerwą bliski podwyższenia prowadzenia był z kolei Dmitrij Verstak, jednak piłka po rykoszecie jednego z obrońców, przeleciała obok słupka.
Po zmianie stron wciąż optyczną przewagę mieli kołobrzeżanie, jednak większość ich akcji przerywał świetnie dysponowany w piątek Wojciech Świderek. W końcówce torunianie kilka razy zagrozili bramce Kotwicy. Sytuacji sam na sam nie wykorzystał najpierw Łukasz Grube, a następnie minimalnie niecelne strzały zza pola karnego oddali: Adam Wieczyński i Adam Młodzieniak, a mocne uderzenie Czarneckiego obronił Dominik Sobański, bramkarz gości.
W ostatniej minucie Kotwica wykonywała rzut rożny, ale na szczęście nie żaden z jej zawodników nie wykorzystał dośrodkowania i po meczu torunianie mogli się cieszyć ze zwycięstwa i utrzymania.
Brawa od prezydenta
Schodzących do szatni zawodników Elany żegnały rzęsiste brawa kibiców. Warto odnotować, że razem z piłkarzami i sympatykami drużyny, z zachowania II ligi dla Torunia, cieszył się także prezydent miasta Michał Zaleski.